Az MTA Közgazdaságtudományi Intézete az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával tíz éve indította el a Munkaerőpiaci tükör című évkönyvsorozatot. Eredeti célunknak megfelelően most is arra törekedtünk, hogy az államigazgatásban dolgozó szakemberek, a foglalkoztatási szolgálat szervezeteiben, önkormányzatokban, civil szervezetekben, oktatási intézményekben és kutatóintézetekben dolgozó kollégák, az írott és elektronikus sajtó munkatársai napi munkájukban jól hasznosítható információkat kapjanak a magyarországi munkapiaci folyamatokról, a foglalkoztatáspolitika jogszabályi és intézményi környezetéről, a munkapiaci kutatások friss eredményeiről. Az idén is olyan kiadványt állítottunk össze, amely a rendelkezésünkre álló statisztikák, elméleti kutatások és empirikus elemzések alapján, jól áttekinthető szerkezetben mutatja be a magyarországi munkapiaci folyamatok jellemzőit és belső összefüggéseit.
A kötet bevezető tanulmánya a munkapiaci aktivitás és a bérek alakulásának jellemzőit tárgyalja 2007-ben és 2008 első félévében. A Közelkép első részében az Európai Munkaerő-felvétel adatainak felhasználásával Magyarország helyzetét mutatjuk be egyszerű leíró statisztikák segítségével. Az Eurostat erőfeszítései révén összehasonlíthatóvá tett adatok alkalmasak arra, hogy eddig nem ismert perspektívából mutassák be a magyar munkaerőpiac néhány sajátos vonását. A Közelkép második része a szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkező, de érettségit nem tett munkavállalók munkaerő-piaci helyzetének alakulására vonatkozó kutatási eredményeket foglalja össze és kísérletet tesz oktatáspolitikai következtetések levonására. A harmadik fejezetben a munkaerőpiac működése szempontjából legfontosabb jogszabályokat és intézményeket ismertetjük. A negyedik fejezet részletes információt ad a rendszerváltozás óta eltelt időszak gazdasági folyamatairól, a népesség, a munkapiaci részvétel, a foglalkoztatás, a munkanélküliség, az inaktivitás, a bérek, az oktatás, a munkaerő-kereslet, a regionális különbségek, a migráció, a munkaügyi kapcsolatok jellemzőiről és néhány munkapiaci mutató nemzetközi összehasonlításáról. Az ötödik fejezetben a 2007 októbere és 2008 októbere között megjelent publikációkból válogattunk. A bibliográfia a magyar és közép-kelet-európai munkapiac jellemzőivel foglalkozó szakirodalomra terjed ki.
Az MTA Közgazdaságtudományi Intézete az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával 2000-ben indította el a Munkaerőpiaci Tükör című évkönyvsorozat kiadását. Eredeti célunk azóta sem változott. Arra törekszünk, hogy az államigazgatásban dolgozó szakemberek, a foglalkoztatási szolgálat szervezeteiben, az önkormányzatokban, a civil szervezetekben, az oktatási intézményekben és a kutatóintézetekben dolgozó kollégák, valamint nem utolsósorban az írott és elektronikus sajtó munkatársai napi munkájukban jól hasznosítható információkat kapjanak a magyarországi munkapiaci folyamatokról, a foglalkoztatáspolitika jogszabályi és intézményi környezetéről, a munkapiaci kutatások friss eredményeiről. Az idén is olyan kiadvány összeállítására törekedtünk, amely a rendelkezésünkre álló statisztikák, elméleti kutatások és empirikus elemzések alapján, közérthető formában, jól áttekinthető szerkezetben mutatja be a magyarországi munkapiaci folyamatok jellemzőit és belső összefüggéseit.
A Munkaerőpiaci Tükör évkönyvsorozat 2006. évi kötetének bevezető tanulmánya a munkapiaci aktivitás, valamint a bérek és a területi különbségek magyarországi alakulását foglalja össze a 2005-ös évre vonatkozóan. A Közelkép c. rész nyolc tanulmánya szorosan illeszkedik a Tükör-sorozat első kötetéhez, amely 2000-ben a magyar szakirodalomban lényegében elsőként adott átfogó képet a rendszerváltozás utáni magyarországi béralakulásról. Az idei kötet az azóta született eredményeket mutatja be, köztük olyan, nagy horderejű kérdéseket vizsgálva, mint a vállalatok közötti bérkülönbségek dinamikája, a közszféra és a magánszféra bérviszonyainak kapcsolata, a regionális kereseti és bérköltség-különbségek, a diplomák munkapiaci értéke (beszélhetünk-e diplomás túlképzésről), a pályakezdő diplomások, a közoktatásban dolgozók keresetének változása, a férfi-női kereseti különbségek alakulása. A kötet harmadik egysége a munkapiac jogszabályi és intézményi környezetének változásait prezentálja, az aktuális szabályok áttekinthető bemutatására helyezve a hangsúlyt; fókuszában ezúttal a munkanélküliek ellátása és az aktív munkapiaci politika áll. A kötetet részletes statisztikai blokk, valamint a témába vágó legújabb szakirodalmat felvonultató bibliográfia zárja.
A Munkaerőpiaci Tükör évkönyvsorozat 2005. évi kötetének bevezető tanulmánya az elmúlt év munkapiaci trendjeit tárja fel, valamint összefoglalja az Európai Unióhoz való csatlakozás munkapiaci következményeit. A kötet Közelkép c. része ebben az évben a piacgazdasági átalakulás során kialakult magyar munkaügyi kapcsolatokról ad áttekintést, részletes elemezve a munkáltatók, a munkavállalók és az állam kapcsolatrendszere fejlődésének legutóbbi évtizedét A Közelkép tanulmányai először a szociális partnerek helyzetét, majd a munkaügyi kapcsolatok középső szintjét vizsgálják. Ezt követi a munkaügyi kapcsolatok hagyományosan legfontosabb kérdésének, a kollektív alkunak a tárgyalása, s befejezésül a munkahelyi érdekképviselet legújabb fejleményeinek bemutatása. A kötet harmadik egysége az Európai Foglalkoztátási Stratégiára irányítja a figyelmet. A tanulmány nem az EFS bemutatására törekszik, inkább annak szélesebb elméleti és szervezeti hátterét analizálja néhány, az EFS lényegét érintő kérdés felvetésével és megválaszolásával. A zárótanulmány a hazai jogszabályi és intézményi környezet változásait értékeli. A kötetet részletes statisztikai blokk, valamint a témába vágó legújabb szakirodalmat felvonultató bibliográfia zárja.
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával 2000-ben indítottuk el a Munkaerőpiaci tükör című évkönyvsorozatot. Arra törekedtünk, hogy a foglalkoztatási szolgálat szervezeteiben, a közigazgatásban, az önkormányzatokban, a civil szervezetekben, oktatási intézményekben és kutatóintézetekben, valamint a sajtóban dolgozók jól hasznosítható információkat kapjanak a magyarországi munkaerőpiaci folyamatokról, a foglalkoztatáspolitika jogszabályi és intézményi környezetéről, a munkaerőpiaci kutatások friss eredményeiből. Az idén is olyan kiadvány összeállítására törekedtünk, amely a rendelkezésünkre álló statisztikák, elméleti kutatások és empirikus elemzések alapján közérthető formában, jól áttekinthető szerkezetben mutatja be a magyarországi folyamatok jellemzőit, belső összefüggéseit.
A Munkaerőpiaci tükör című évkönyvsorozat 2003. évi kötetének összeállítása során arra törekedtünk, hogy a rendelkezésünkre álló statisztikák, elméleti kutatások és empirikus elemzések alapján közérthető formában, jól áttekinthető szerkezetben mutassuk be a magyarországi munkaerőpiaci folyamatok jellemzőit. A kiadvány öt részből áll. Az első részben áttekintjük a munkaerőpiac állapotára vonatkozó legfontosabb információkat. A sorozat Közelkép című részének célja egy-egy kiválasztott terület mélyebb, részletesebb elemzése. Az idei kötet a munkaerő és a tőke területi mobilitásának összefüggéseit elemzi. A harmadik fejezet a munkaerőpiac jogi intézményi rendszerének változásait mutatja be. A negyedik fejezet statisztikai adatok bemutatásával részletes információt ad a rendszerváltozás óta eltelt időszak alapvető gazdasági, munkaerőpiaci folyamatairól. Az ötödik fejezetben friss publikációkkal egészítjük ki az előző kötetekben közzétett bibliográfiákat.
A Munkaerőpiaci tükör című évkönyvsorozat 2002. évi kötetének összeállítása során arra törekedtünk, hogy a rendelkezésünkre álló statisztikák, elméleti kutatások és empirikus elemzések alapján közérthető formában, jól áttekinthető szerkezetben mutassuk be a magyarországi munkaerőpiaci folyamatok jellemzőit. A kiadvány öt részből áll. Az első részben áttekintjük a munkaerőpiac állapotára vonatkozó legfontosabb információkat. A kötet második, Közelkép című fejezetének célja egy-egy kiválasztott terület mélyebb, részletesebb elemzése. Az ez évi kötet a munkaerő-kínálat és munkaerő-kereslet összefüggéseit elemzi. A harmadik fejezet a munkaerőpiac jogi intézményi rendszerének változásait mutatja be. A negyedik fejezet statisztikai adatok bemutatásával részletes információt ad a rendszerváltozás óta eltelt időszak alapvető gazdasági, munkaerőpiaci folyamatairól. Az ötödik részben friss publikációkkal egészítjük ki az előző kötetekben közzétett bibliográfiákat és válogatást adunk közre külföldön az elmúlt évtizedben megjelent, a magyarországi munkaerőpiac jellemzőivel foglalkozó könyvekről.
A sorozat második kötete az előzőhöz hasonló szerkezetben pontos és áttekinthető képet ad a magyarországi munkaerőpiac állapotáról. A bevezető fejezet 2000. év munkaerőpiaci folyamatait tárgyalja. A Közelkép c. fejezet a hazai és nemzetközi kutatási eredményeket összefoglalva elméleti áttekintést és részletes elemzést ad a munkanélküliek jövedelemtámogatásával kapcsolatos kérdésekről. A kötet elemzi a munkanélküliség kezelésével kapcsolatos jogszabályok és intézmények változásait, bőséges válogatást ad a munkaerőpiacot jellemző adatokból, a munkaerőpiaci kutatások eredményeit bemutató hazai és külföldi szakirodalomból.
A könyv terveink szerint egy évente megjelenő sorozat első kötete. A további kötetek a jövőben azonos szerkezetben jelennek meg azzal a céllal, hogy az olvasók pontos és jól áttekinthető képet kapjanak a magyarországi munkaerőpiacon zajló folyamatokról, a munkaerőpiaci kutatások eredményeiről, a foglalkoztatáspolitikához kapcsolódó jogszabályok és intézmények legfontosabb jellemzőiről. A kötet “Közelkép” című fejezete minden évben egy-egy kiválasztott területet elemez mélyebb összefüggéseiben is. 2000-ben a magyarországi bér- és kereseti viszonyok bemutatására vállalkoztunk.
Helyszín:
Az előadásra zoom felületen kerül sor 03.18-én 14:00 órakor. Az ehhez tartozó link a kti.titkarsag@krtk.hu e-mail címen igényelhető és csütörtök délután válik elérhetővé.
Abstract This paper investigates the contribution of high-growth firms (HGFs) to aggregate productivity growth. Four stylized facts emerge. First, HGFs mainly contribute ... Részletek »
Helyszín:
Az előadásra zoom felületen kerül sor 04.08-án 14:00 órakor. Az ehhez tartozó link külső érdeklődők számára a kti.titkarsag@krtk.hu e-mail címen igényelhető és csütörtök délután válik elérhetővé.
Abstract: We analyse the causal effect of involuntary retirement on detailed indicators of healthcare use and compare the results to the effects of voluntary ... Részletek »
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Részletek »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Részletek »
The equivalence of the minimal dominant set and the myopic stable set for coalition function form games Abstract In cooperative games, the coalition structure ... Részletek »
A Rajk Szakkollégium interjúsorozata a Neuman János és a Herbert Simon-díjjal kitüntetett közgazdászokkal – Simó M., Vig Á. Kaliforniától Budapestig – világszínvonalú kutatók a ... Részletek »
Into the unknown: The extent and boldness of firms’ international footprint Abstract Research Summary Firms make footprints as they internationalize. Going beyond simple measures ... Részletek »