“A tudomány szabályozásánál fontos felismerni, hogy a törvényhozó rendkívül kényes ügyet érint. A szigorú szabályozás, vagy akár csak a szigorú szabályozással való fenyegetés vagy annak előjelei is tökéletesen megállíthatják a tudomány fejlődését abban az országban, ahol ez bekövetkezik. Önmagában is fontos, de nem a legfontosabb az a tény, hogy a szigorú, vagy ésszerűtlen szabályozás visszariaszthat érett tudósokat hivatásuk gyakorlásától, vagy a lelkesedésnek olyan fokán való gyakorlásától, amely szükséges a sikerhez. Még alapvetőbb azonban a következő: az egy-egy tudományos területen megjelenő új tehetségek száma jelentékenyen ingadozik. Csökken vagy nő, reagálva új érdeklődés felbukkanására, a társadalmi értékelés változására, a szóbanforgó vagy szomszédos tudományos vagy alkalmazási területek új fejlődésére és sok más tényezőre. Meggyőződésem, hogy látszólag kicsiny hibák a tudomány “szabályozásában” katasztrofálisan érinthetik a tudósok “újratermelését”.
Tehát hibás törvényhozás ebben a kérdésben komolyan, sőt gyógyíthatatlanul megsebezheti országunk tudományát. Nagy intellektuális értékeket veszíthetünk ezen a módon. Ettől függetlenül, az alaptudományok sérelme az ipari fejlődés jelenlegi fokán rövidesen megfelelő sérelmeket okozna a technikai és azután a gazdasági szférában. Végül, mivel más országokra a hatás nem terjedne ki, mindez komolyan gyengítené a nemzetvédelmet.
Mindezen okok miatt szilárd meggyőződésem, hogy fenn kell tartani és meg kell védeni az alapkutatások természetes működési módját és különösen annak két pillérét: a szabadságot az alapkutatás tárgyának megválasztásában és a szabadságot eredményeinek publikálásában.”
Neumann János:
Válogatott előadások és tanulmányok.
Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó,
Budapest, 1965, 96-97. o.
Augusztinovics Mária fordítása.
Lásd ehhez még az idézett Neumann-kötetet gondozó
Bródy András gondolatait:
Lassuló idő.
Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest, 1983,
Tudományos közjáték 82-93. o.
Köszönet az ötletadó Somorjai Szabolcsnak (MTA-OSZK).
Helyszín: Az előadásra zoom felületen kerül sor 03.18-én 14:00 órakor. Az ehhez tartozó link a kti.titkarsag@krtk.hu e-mail címen igényelhető és csütörtök délután válik elérhetővé. Abstract This paper investigates the contribution of high-growth firms (HGFs) to aggregate productivity growth. Four stylized facts emerge. First, HGFs mainly contribute ... Részletek »
Helyszín: Az előadásra zoom felületen kerül sor 04.08-án 14:00 órakor. Az ehhez tartozó link külső érdeklődők számára a kti.titkarsag@krtk.hu e-mail címen igényelhető és csütörtök délután válik elérhetővé. Abstract: We analyse the causal effect of involuntary retirement on detailed indicators of healthcare use and compare the results to the effects of voluntary ... Részletek »
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Részletek »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Részletek »
The short-term effect of COVID-19 on schoolchildren’s generosity Abstract: We conduct two waves (W1 and W2) of an unincentivized online survey to measure the ... Részletek »
A Pfizer és a vakcinaelosztás morális dilemmái – S. Baker, C. Koons, V. Silver Inside Pfizer’s Fast, Fraught, and Lucrative Vaccine Distribution Stephanie Baker, ... Részletek »
“Dear Readers, We are proudly presenting you our latest publication from the NCP_WIDE.NET project: The Spreading Excellence and Widening Participation Success Stories guide. Inside, you ... Részletek »